حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع ورق

انواع ورق و مشخصات آن

به برش های فلزی در صنعت اصطلاحا ورق های صنعتی گفته می شود. ورق های صنعتی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که شامل ورق های معمولی و ورق های آلیاژی هستند. ورق های معمولی اصولا پایه آهنی بوده و ورق های آلیاژی در موارد خاص مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از انواع ورق های گفته شده خود به چندین دسته تقسیم می شوند که در این مقاله به طور کامل توضیح می دهیم.

انواع ورق های فولادی

ورق روغنی

علت نامگذاری این ورق ظاهر آن است. ورق های فولادی یا فلزی به دو صورت تولید می شوند که شامل نورد سرد یا ورق روغنی و نورد گرم یا ورق سیاه است. ورق های روغنی ورق هایی است که با تکنولوژی نورد سرد تولید شده که در این روند ورق ها به وسیله ی نورد از ضخامت های بالا به ضخامت پایین تبدیل خواهند شد. از ورق های روغنی در جهت زیبا سازی کار استفاده می شود. چرا که این دسته از ورق های صنعتی دارای کیفیت و ظاهر بسیار عالی است. ورق های روغنی با توجه به نوع آلیاژ و عملیات حرارتی شامل ورق های معمولی، ورق های نیمه کشش و ورق های فوق کشش می باشند.

ورق های سیاه

به ورق هایی که در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود ورق های سیاه می گویند. کیفیت این دسته از ورق ها از ST33 شروع شده و تا ST52 وجود دارند. ورق های ST33 اصولا دارای ویژگی های مجزا از نوع دوم بوده و از نظر سختی و نرمی متفاوت هستند. هر چه عدد گفته شده پایین تر از 37 باشد نرمی ورق بیشتر خواهد شد. اما ورق های ST52 دارای سختی بیشتری بوده و از ورق های نوع اول نرمی کم تری دارند. میزان عنصر کربن موجود در این ورق ها شاخص درصد سختی و نرمی است. به عبارت دیگر هر چه میزان عنصر کربن در ورق ها بیشتر باشد سختی ورق افزایش می یابد. کاربرد ورق های سیاه با توجه به ساختار آن متفاوت است. به طور مثال از ورق های فولادی سیاه که قابلیت کشش بیشتری دارند در ساخت بدنه ی کشتی و ماشین آلات سنگین استفاده می شود. از ورق های سرد یا سخت معمولا در جهت ساخت لوله های مخازن نفتی که تحت فشار هستند استفاده می شود.

ورق های اسید شویی

ورق های گرم مواد اصلی برای ساختن این دسته از ورق هاست. علت نام گذاری این دسته از ورق ها نحوه ی ساخت آن هاست. ورق های اسید شویی طی چندین مرحله تحت تاثیر اسید شویی قرار می گیرند تا زغال های سختی سطحی و اندکی از ناخالصی های آن گرفته شود چرا که از این طریق می توان سطح آن ها را براق تر نمود. از ورق های اسید شویی می توان در شاسی اتومبیل،لوله های نفت و گاز و یا کشتی سازی نیز استفاده نمود.

ورق های گالوانیزه

ساختار اصلی ورق های گالوانیزه ورق های سرد یا روغنی هستند. پروسه ی تولید این نوع از ورق ها طولانی بوده و در جهت افزایش کیفیت و مقاومت آن ها موارد خاصی در طی ساخت می بایست رعایت شود. یکی از موارد اصلی در طی پروسه ی ساخت استفاده از فلز روی در سطح ورق به مقدار چندین میکرون است. استفاده از فلز روی بر روی ورق موجب مقاومت آن در برابر زنگ زدگی می شود. نکته ی قابل توجه میزان استفاده از فلز روی است. هر چقدر میزان فلز روی به کار رفته در ورق بیشتر باشد کتینگ ورق بالاتر می رود. ورق های چینی اصولا دارای کیتینگ 100 تا 120 و ورق های کره ای و هندی دارای کیتینگ 180 هستند.

ورق های رنگی

ورق رنگی از طریق رنگ پاشی در کوره تولید می شود. موارد استفاده از این نوع ورق ها اصولا در سقف سالن و یا کانکس ها می باشد. این ورق ها استاندارد های خاص خود را داشته و در رنگ های مختلفی تولید و عرضه می شوند. بیش از 16 رنگ در بین ورق های رنگی وجود دارد.

ورق تین پلیت

ورق های کم ضخامتی که ضخامت آن ها در حدود 0.16 تا 0.45 میلی متر است ورق های تین پلیت نام دارند. از این ورق های نازک اصولا در جهت ساخت قوطی چای،کنسرو،مواد غذایی و همچنین روغن های نباتی استفاده می شود. لازم به ذکر است در جهت نگهداری از مواد غذایی یک لایه قلع روی ورق سرد قرار می گیرد.

ورق کرکره

ورق های کرکره، شامل ورق هایی هستند که به صورت موج دار بوده و برای پوشش سقف های شیروانی مورد استفاده قرار می گیرد. این ورق ها به دو دسته ورق های فلزی و ورق های غیر فلزی تقسیم می شوند.

پوشش سقف

این دسته از ورق های صنعتی شامل ورق های دوبل رنگی می باشند. ساختار پوشش سقف به صورتی است که در بین دو ورق رنگی موادی از جنس فوم فشرده جایگذاری شده و دارای ضخامت های معینی هستند. از پوشش سقف به صورت عایق استفاده شده و می توان از آن به عنوان عایق سرما و گرما در دیوار و سقف استفاده نمود.

ورق آجدار

ورق های آجدار از نوع ورق گرم هستند. از ورق آجدار در مواد خاصی استفاده می شود. جهت جلوگیری از سر خوردن افراد و اشیا از ورق های آجدار استفاده شده که سطح آن ها معمولا به صورت بادامی و یا اشکالی مشابه است.

ورق های آلیاژی

ورق های آلیاژی که از انواع ورق است به ورق هایی گفته می شود که با تغییر در ترکیب آن ها از نظر شیمیایی یا فیزیکی ساخته می شوند. ورق آلیاژی دارای قیمتی بالا تر از ورق های آهنی بوده و از فولاد ساخته می شود. پس از آن طی فرآیند های مختلفی به ورق تبدیل می شود. این نوع ورق ها در ابعاد مختلفی ساخته شده و در سایز های 2،5  و 24 متری تولید می شود.  نکته ی قابل توجه این است که ساخت ورق آلیاژی کار دشواری بوده و هر کشوری توانایی ساخت آن را ندارد. این دسته از ورق ها بیشتر توسط کشور های ایران و اروپا ساخته می شود.

ورق استیل

از دیگر انواع ورق ها ورق استیل می باشد که از مقاطع فلزی ، از ترکیب فلز خالص استیل با دیگر عنصر ها می باشد که به دو صورت رول و شیت تولید می شود . این ورق مقاوت بالایی در برابر خوردگی ، از خود نشان می دهد که این ویژگی سبب کاربرد فراوان این محصول در صنایع مختلف شده است .

admin
ارسال دیدگاه
error: Content is protected !!
به کمک نیاز دارید؟