حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع ورق استنلس استیل و روش تولید آن

ورق استنلس استیل، ورقی است فولادی ، بر پایه فلز آهن که با ترکیب با سایر عناصر، به آلیاژ های متفاوتی تبدیل می شود. این ورق به عنوان ورق استیل فولاد ضد زنگ شناخته می شود. ورق استنلس استیل، در انواع سری ۳۰۰ بگیر و سری ۴۰۰ نگیر تولید و به بازار ارائه می شود. ورق استیل گرید ۳۰۰ شامل انواع متعددی است. از مهم ترین و کاربردی ترین ورق های این سری می توان به ورق استیل ۳۰۴ و ورق استیل ۳۱۶ اشاره کرد. رایج ترین ورق های سری ۴۰۰ نگیر نیز ورق استیل ۴۱۰ ، ۴۲۰ و ۴۳۰ می باشد که با توجه به کارکرد و مقاومت در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی، در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها در اشکالی مانند شیت، میله و رول هم به فروش می رسد.

انواع ورق استنلس استیل

همانطور که در بالا اشاره شد، ورق استیل استنلس آلیاژی از آهن ، کربن و سایر عناصر نظیر کروم، نیکل و مولیبدن می باشد. درصد ترکیب این عناصر با یکدیگر، باعث ایجاد تفاوت هایی در میزان مقاومت، استحکام، زنگ زدگی و خاصیت مغناطیسی ورق استیل می شود.

ورق استنلس استیل بگیر سری ۴۰۰

ورق استیل بگیر سری ۴۰۰ به دلیل اینکه فاقد نیکل می باشد، خاصیت مغناطیسی داشته و جذب آهن ربا می شود. از انواع پرکاربرد ورق استیل سری ۴۰۰ می توان به ورق استیل ۴۱۰ و  ۴۲۰ و ۴۳۰ اشاره کرد. خاصیت ضد زنگ استیل استنلس سری ۴۰۰ کم تر از سری ۳۰۰ می باشد و با توجه به اینکه از قیمت پایین تری نسبت به سری ۳۰۰ برخوردار است، می تواند جایزین مناسبی برای پروژه هایی که محدودیت مالی دارند، باشد.

از ورق سری ۴۳۰ بیشتر برای دکوراسیون و تزئینات استفاده می شود. ورق استیل ۴۳۰ قابلیت شکل پذیری بالایی دارد و در نوع مات و براق ساخته می شود.

از موارد استفاده ورق استیل ۴۲۰ می توان به تجهیزات آشپزخانه اشاره کرد.

ورق استیل استنلس ۴۱۰ مقاومت ضعیفی نسبت به خوردگی نشان می دهد اما از استحکام بالایی در برابر سایش برخوردار است.

ورق استنلس استیل نگیر سری ۳۰۰

ورق استیل سری ۳۰۰ شامل آلیاژ های متفاوتی نظیر ۳۰۴ ، ۳۰۹ ، ۳۱۰ و ۳۱۶ می باشد. از پرکاربردترین آن ها می توان به ورق استیل ۳۰۴ اشاره کرد. در این آلیاژ از عنصر کروم ۱۸% و از نیکل ۸% استفاده می شود. استیل سری ۳۰۰ به علت دارا بودن عنصر نیکل در ترکیبات شیمیایی خود، خاصیت مغناطیسی نداشته و به آهنربا جذب نمی شود به همین علت به عنوان استیل نگیر شناخته می شوند. به علت خاصیت ضد زنگ و مقاومت بالایی که استیل ۳۰۴ در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد، در صنایع متعددی کاربرد دارد. استیل ۳۰۴L ، همان استیل ۳۰۴ است با این تفاوت که میزان کمتری کربن در آلیاژ خود دارد. L به معنای کم تر و H به معنای بیشتر می باشد.

ورق استیل ۳۱۶ نیز ترکیبات خود دارای مقداری مولیبدن می باشد که مقاومت این استیل را در برابر خوردگی در محیط های اسیدی، کلریدی و حرارتی، افزایش می دهد. به همین دلیل از این ورق برای محیط های ساحلی و زیر دریا که دارای مقدار زیادی نمک می باشد، مناسب تر است. استحکام و خواص مکانیکی ورق ۳۱۶ از ورق ۳۰۴ بالاتر است. ورق استیل ۳۱۶L کربن کمتری نسبت به آلیاژ ۳۱۶ دارد اما از لحاظ خواص فیزیکی هر دو نزدیک به هم می باشند.

روش تولید ورق استنلس استیل

در اولین مرحله از تولید ورق استیل، ابتدا ضایعات آهنی را در کوره قوس الکتریکی ذوب کرده و سپس ترکیبات شیمیایی مورد نظر شامل عناصر دیگر مورد نیاز به آن اضافه می شود. در مرحله نورد گرم، که به منظور کاهش ضخامت ورق های استیل صورت می پذیرد، ورق های استیل را گرم کرده، و در طی چندین پاس نورد، به ضخامت مورد نظر تبدیل می کنند. بعد از سرد شدن، عملیات شست و شوی شیمیایی بر روی ورق های استیل انجام می شود. در آخرین مرحله ضخامت ورق استیل را با توجه به نیاز مشتریان تغییر می دهند. در این مرحله که به مرحله نورد سرد معروف است، ورق استیل از طریق پرداخت، به سطحی صاف و سیقل خورده تبدیل می شود که برای مصارف لوازم خانگی استفاده می شود و در ابعاد و اندازه مورد نظر مشتری برش می خورد. پس از گذشت عمر مفید ورق استیل، آن را ذوب کرده و مجددا استفاده می کنند. قابلیت بازیافت ورق استیل باعث می شود تا آسیبی به چرخه محیط زیست وارد نشود.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با انواع ورق های استیل ضد زنگ پرکاربرد و رایج که در بازار موجود می باشد، آشنا کنیم، هم چنین خصوصیات هر یک و فرایند تولید و نحوه ارائه ورق ها به مشتریان را نیز توضیح دادیم تا با درک بهتر از هر یک از این ورق ها، خرید مطمئن تری داشته باشید. مرکز استیل ، یکی از کامل ترین مراجع فروش محصولات استیل شامل ورق استیل، پروفیل استیل، لوله استیل و هم چنین ضایعات استیل می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن ۵۵۵۳۳۳۲۶-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

admin
ارسال دیدگاه
error: Content is protected !!
لیست سفارش مورد حذف شد. بازگشت
  • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.
  • جمع کل: 0 تومان
به کمک نیاز دارید؟