حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع ورق استنلس استیل و روش تولید آن

ورق استنلس استیل، ورقی است فولادی ، بر پایه فلز آهن که با ترکیب با سایر عناصر، به آلیاژ های متفاوتی تبدیل می شود. این ورق به عنوان ورق استیل فولاد ضد زنگ شناخته می شود. ورق استنلس استیل، در انواع سری 300 بگیر و سری 400 نگیر تولید و به بازار ارائه می شود. ورق استیل گرید 300 شامل انواع متعددی است. از مهم ترین و کاربردی ترین ورق های این سری می توان به ورق استیل 304 و ورق استیل 316 اشاره کرد. رایج ترین ورق های سری 400 نگیر نیز ورق استیل 410 ، 420 و 430 می باشد که با توجه به کارکرد و مقاومت در برابر خوردگی، پوسیدگی و زنگ زدگی، در صنایع متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. این ورق ها در اشکالی مانند شیت، میله و رول هم به فروش می رسد.

انواع ورق استنلس استیل

همانطور که در بالا اشاره شد، ورق استیل استنلس آلیاژی از آهن ، کربن و سایر عناصر نظیر کروم، نیکل و مولیبدن می باشد. درصد ترکیب این عناصر با یکدیگر، باعث ایجاد تفاوت هایی در میزان مقاومت، استحکام، زنگ زدگی و خاصیت مغناطیسی ورق استیل می شود.

ورق استنلس استیل بگیر سری 400

ورق استیل بگیر سری 400 به دلیل اینکه فاقد نیکل می باشد، خاصیت مغناطیسی داشته و جذب آهن ربا می شود. از انواع پرکاربرد ورق استیل سری 400 می توان به ورق استیل 410 و  420 و 430 اشاره کرد. خاصیت ضد زنگ استیل استنلس سری 400 کم تر از سری 300 می باشد و با توجه به اینکه از قیمت پایین تری نسبت به سری 300 برخوردار است، می تواند جایزین مناسبی برای پروژه هایی که محدودیت مالی دارند، باشد.

از ورق سری 430 بیشتر برای دکوراسیون و تزئینات استفاده می شود. ورق استیل 430 قابلیت شکل پذیری بالایی دارد و در نوع مات و براق ساخته می شود.

از موارد استفاده ورق استیل 420 می توان به تجهیزات آشپزخانه اشاره کرد.

ورق استیل استنلس 410 مقاومت ضعیفی نسبت به خوردگی نشان می دهد اما از استحکام بالایی در برابر سایش برخوردار است.

ورق استنلس استیل نگیر سری 300

ورق استیل سری 300 شامل آلیاژ های متفاوتی نظیر 304 ، 309 ، 310 و 316 می باشد. از پرکاربردترین آن ها می توان به ورق استیل 304 اشاره کرد. در این آلیاژ از عنصر کروم 18% و از نیکل 8% استفاده می شود. استیل سری 300 به علت دارا بودن عنصر نیکل در ترکیبات شیمیایی خود، خاصیت مغناطیسی نداشته و به آهنربا جذب نمی شود به همین علت به عنوان استیل نگیر شناخته می شوند. به علت خاصیت ضد زنگ و مقاومت بالایی که استیل 304 در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد، در صنایع متعددی کاربرد دارد. استیل 304L ، همان استیل 304 است با این تفاوت که میزان کمتری کربن در آلیاژ خود دارد. L به معنای کم تر و H به معنای بیشتر می باشد.

ورق استیل 316 نیز ترکیبات خود دارای مقداری مولیبدن می باشد که مقاومت این استیل را در برابر خوردگی در محیط های اسیدی، کلریدی و حرارتی، افزایش می دهد. به همین دلیل از این ورق برای محیط های ساحلی و زیر دریا که دارای مقدار زیادی نمک می باشد، مناسب تر است. استحکام و خواص مکانیکی ورق 316 از ورق 304 بالاتر است. ورق استیل 316L کربن کمتری نسبت به آلیاژ 316 دارد اما از لحاظ خواص فیزیکی هر دو نزدیک به هم می باشند.

روش تولید ورق استنلس استیل

در اولین مرحله از تولید ورق استیل، ابتدا ضایعات آهنی را در کوره قوس الکتریکی ذوب کرده و سپس ترکیبات شیمیایی مورد نظر شامل عناصر دیگر مورد نیاز به آن اضافه می شود. در مرحله نورد گرم، که به منظور کاهش ضخامت ورق های استیل صورت می پذیرد، ورق های استیل را گرم کرده، و در طی چندین پاس نورد، به ضخامت مورد نظر تبدیل می کنند. بعد از سرد شدن، عملیات شست و شوی شیمیایی بر روی ورق های استیل انجام می شود. در آخرین مرحله ضخامت ورق استیل را با توجه به نیاز مشتریان تغییر می دهند. در این مرحله که به مرحله نورد سرد معروف است، ورق استیل از طریق پرداخت، به سطحی صاف و سیقل خورده تبدیل می شود که برای مصارف لوازم خانگی استفاده می شود و در ابعاد و اندازه مورد نظر مشتری برش می خورد. پس از گذشت عمر مفید ورق استیل، آن را ذوب کرده و مجددا استفاده می کنند. قابلیت بازیافت ورق استیل باعث می شود تا آسیبی به چرخه محیط زیست وارد نشود.

در این مقاله قصد داشتیم تا شما را با انواع ورق های استیل ضد زنگ پرکاربرد و رایج که در بازار موجود می باشد، آشنا کنیم، هم چنین خصوصیات هر یک و فرایند تولید و نحوه ارائه ورق ها به مشتریان را نیز توضیح دادیم تا با درک بهتر از هر یک از این ورق ها، خرید مطمئن تری داشته باشید. مرکز استیل ، یکی از کامل ترین مراجع فروش محصولات استیل شامل ورق استیل، پروفیل استیل، لوله استیل و هم چنین ضایعات استیل می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 55533326-021 تماس حاصل فرمایید.

admin
ارسال دیدگاه
error: Content is protected !!
به کمک نیاز دارید؟