استیل چیست و انواع آن

همه ما فلز آهن را می‌شناسیم و از میزان اهمیت آن کاملا آگاه هستیم. اما شاید ندانیم که ترکیب این فلز با عناصر دیگر می‌تواند چقدر در زندگی انسان‌ها کاربردی و حیاتی باشد. استفاده از استیل در بسیاری از صنایع غیرقابل اغماض است. شاید افراد کمی باشند که بدانند استیل چیست، چگونه ساخته می‌شود و انواع آن کدام است. استیل در واقع همان آهن است که از ترکیب با عناصر دیگر به وجود می‌آید. از انواع آن می توان به استیل ضدزنگ آستنیتی ، فریتی ، مارتنزیتی و دوپلکس اشاره کرد. میزان ترکیبات شیمیایی این عناصر با آهن، در آلیاژی که تولید می‌شود، تاثیر گذار است و باعث به وجود آمدن انواع متعددی می‌شود که با توجه به میزان مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی در صنایع مختلف کاربرد دارد. می توانید برای مشاهده محصولات مرکز استیل به صفحه اصلی سایت مراجعه کنید.

در ادامه این مقاله قصد داریم استیل و انواع آلیاژ های آن را به صورت کامل توضیح دهیم.

استیل چیست

استیل چیست

آهن یکی از فراوان ترین عناصر موجود در طبیعت محسوب می‌شود که به تنهایی قابلیت و کاربرد های فراوانی در چرخه زندگی انسان ها دارد اما این عنصر نمی تواند در برابر اکسیژن مقاومت نشان دهد و به اکسید آهن تبدیل می‌شود و یا به اصطلاح زنگ می‌زند. برای جلوگیری از زنگ زدگی و افزایش مقاومت آهن در برابر اکسیژن و سایر عواملی که در طول عمر آهن تاثیر می‌گذارد، آهن را با عناصری دیگر ترکیب می‌کنند تا به استیل تبدیل شود و از زنگ زدگی در برابر اکسیژن و رطوبت و خوردگی مصون بماند و هم چنین خاصیت انعطاف پذیری و طول عمر آن افزایش یابد.

برای ساخت استیل، به فلز آهن کمتر از 2 درصد کربن اضافه می‌شود. اضافه شدن کربن به آهن، باعث افزایش مقاومت آن می‌شود. سایر عناصر با درصد های متفاوتی به این ترکیبات اضافه می‌شوند و خواص جدیدی مانند انعطاف پذیری، قابلیت جوشکاری به استیل اضافه می‌کنند.

استیل استنلس

برای تبدیل استیل به فولاد ضدزنگ یا همان استنلس استیل، باید حداقل از 10.5 درصد کروم در ترکیبات شیمیایی آهن و کربن اضافه شود. کروم در این ترکیب از طریق ایجاد لایه ای بر روی استیل، باعث قطع ارتباط بین استیل و هوا می‌شود. این لایه قابل دیدن نبوده و باعث می‌شود تا استیل در برابر اکسید شدن مقاوم بماند و به اصطلاح زنگ نزند. در این ترکیبات می‌توان از عناصر دیگری نظیر کروم و مولیبدن نیز استفاده کرد. عناصر نام برده در افزایش میزان مقاومت استیل در برابر زنگ زدگی تاثیر بالایی دارند. تفاوت استیل و استیل استنلس در ساختار شیمیایی و کاربرد آن است. استیل استنلس یا ضدزنگ همان طور که از نامش پیداست، از مقاومت بالایی در برابر سایش و زنگ زدگی و خوردگی برخوردار است.

 

 

انواع آلیاژ استیل

استیل ضدزنگ آستنیتی

استیل ضدزنگ آستنیتی یا Austenitic Stainless Steel، نوعی فولاد زنگ نزن است که دارای خواص و قابلیت های فراوانی می‌باشد. در ترکیبات شیمیایی آن حداقل از 7% عنصر نیکل استفاده شده است. از دیگر خصوصیات استیل آستنیتی می‌توان به انعطاف پذیری بالا، قابلیت جوشکاری، مقاومت در برابر دماهای بالا و غیر مغناطیسی بودن آن اشاره کرد. این استیل که بزرگترین دسته از فولاد های ضدزنگ می‌باشد، شامل آلیاژهای سری 200 و 300 است که از مهم ترین آن‌ها می‌توان به استیل 304 و استیل 316 اشاره کرد.

استیل ضدزنگ فریتی

یکی از پرکاربرد ترین گروه ها، استیل ضدزنگ فریتی یا Ferritic Stainless Steel است. کروم جزو اصلی ترین عناصر به کار برده شده در این سری است. بین 11.2 تا 30 درصد از آلیاژ استیل فریتی را کروم تشکیل می‌دهد. در این آلیاژ درصد کمی کربن به کار رفته است و فاقد نیکل می‌باشد. استیل فریتی در برابر خوردگی مقاوم است اما خم پذیری و چکش خواری این استیل کم است و نسبت به عملیات جوشکاری ضعیف است. با افزایش میزان کروم در این آلیاژ، مقاومت در برابر زنگ زدگی نیز افزایش می‌یابد.

استیل ضدزنگ مارتنزیتی

استیل ضدزنگ مارتنزیتی یا Martensitic Stainless Steel، که به عنوان استیل ضد زنگ مهندسی نیز شناخته می‌شود، خواص متعددی دارد. این استیل، محکم است اما نسبت به استیل آستنیتی و فریتی از مقاومت کمتری نسبت به خوردگی برخوردار است چرا که در ساختار شیمیایی آن از مقدار کمی کروم استفاده شده است. معمولا در ترکیبات شیمیایی آن از نیکل استفاده نمی شود. این فلز خاصیت مغناطیسی داشته و جذب آهنربا می‌شود. لبه های تیز و زاویه دار داشته و مناسب برای تولید چاقو و قیچی می‌باشد. از دیگر خصوصیات استیل مارتنزیتی می‌باشد.

استیل ضدزنگ دوپلکس

این فولاد، ترکیبی مساوی از استیل ضد زنگ فریتی و آستنیتی است، که به عنوان استیل ضدزنگ Duplex هم شناخته می‌شود و خواص استیل ضدزنگ دوپلکس ، ترکیبی از هر دو استیل آستینتی و فریتی است. این فولاد متشکل از 19 تا 28 درصد کروم و مولیبدن بوده و در نتیجه از استحکام بالایی برخوردار است و در برابر خوردگی مقاوم است.

استیل ضد زنگ آستنیتی

در این مقاله پی بردیم که آهن چگونه به استیل تبدیل می‌شود و ترکیبات شیمیایی آن چگونه باعث ایجاد آلیاژهای متعدد می شود، ترکیبات فولاد ضدزنگ چیست و تفاوت آن با استیل در چیست. هم چنین انواع کلی استیل و آلیاژهای آن را در این مقاله شرح دادیم. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه محصولات استیل مانند ورق استیل و یا لوله استیل با همکاران ما در مرکز استیل در ارتباط باشید. مرکز استیل مجموعه ای کامل و جامع از محصولات فولادی می باشد که سال ها است در زمینه خرید و فروش محصولات استیل فعالیت می کند.

 

 

 

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
0 (0 رای)
admin
ارسال دیدگاه